Det kan blive en dyr løsning at leje en bil ud til en ansat

2. september 2020

Hvis du har en ekstra bil stående, som du gerne vil leje ud til en ansat, skal du tænke dig om en ekstra gang. Det kan nemlig blive en dyr løsning for din medarbejder.

Rammer reglerne om firmabil

Hvis du stiller bil til rådighed til privat brug for din medarbejder, mister den ansatte befordringsfradraget og bliver desuden beskattet af et beløb, der svarer til en procentdel af bilen nyværdi. Bilen bliver nemlig behandlet som en firmabil.

Det betyder, at medarbejderen skal betale skat på 40 – 56 pct. af 3500 kr. om måneden, men hvis det er en nyere bil eller den har en høj anskaffelsesværdi, kan beløbet blive endnu højere.

Heller ikke selvom medarbejderen betaler et beløb til dig for lån af bilen, er det nok til, at der ikke længere er tale om en firmabil.

Det kan med andre ord blive en dyr løsning for din medarbejder, hvis du vil hjælpe ham eller hende ved at stille en bil til rådighed.

Det kan blive dyrt at være flink

Den skattepligtige beløb for en firmabil opkræves hos medarbejderen. Men hvis arbejdsgiver skulle være så flink at betale hele eller dele af omkostningen, så er det meget vanskeligt.

Det kan nemlig kun ske ved at udbetale et skattepligtigt løntillæg, der er så stort, at det efter skat kan dække både beskatningen på firmabilen og restskattetillæg. Det kan blive et meget stort beløb.

Der er al mulig grund til at tænke sig om en ekstra gang inden du lejer en bil ud. Hvis du vil hjælpe en medarbejder, der mangler en bil, så bør du se efter andre løsninger.

Kontakt os hvis du er i tvivl

Hvis du vil vide mere om reglerne, er du velkommen til at kontakte økonomi- og lønkonsulent Heidi Rosenkilde Larsen på tlf. 5786 5131 eller via mail på hrl@vkst.dk.

Mest læste nyheder

Se de fem mest læste nyheder og få konkrete råd, tips og tricks

Skat

16. maj 2018

Biler på hvide plader – skat og moms

Planteavl

21. april 2026

Sådan holder du gårdspladsen fri for ukrudt – uden brug af glyphosat

Planteavl

28. april 2025

Skulpesnudebillerne er overalt lige nu

Økonomi

29. april 2025

Sådan dækker forsikringen ved tyveri fra kemikalierummet

Politik

30. april 2025

Det er bedre at være flagermus eller salamander end landmand

Tilmeld dig her

"*" indikerer påkrævede felter

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn

Tilmeld dig her

"*" indikerer påkrævede felter

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn*

Bestil Virksomhedsprofil her

"*" indikerer påkrævede felter

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn

Tilmeld din medarbejder her

Deltageroplysninger*

Navn(Påkrævet)

Arbejdsgiveroplysninger

Navn(Påkrævet)
Adresse(Påkrævet)

Udfyld formularen og kom med på listen:

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn:
Adresse
Afsætte eller modtage?

Udfyld formularen og kom med på listen:

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn
Adresse
Søge eller udleje?

Bliv medlem af VKST

– Vi er landbrugets stærke politiske stemme

Vælg din medlemsform:

"*" indikerer påkrævede felter

Bedriftsmedlem

Dine oplysninger

Dit navn*
Adresse*

"*" indikerer påkrævede felter

Andre medlemskaber

Dine oplysninger

Dit navn*
Adresse*