skip to Main Content
Ring til os på tlf. 7027 9000
Ekstremt Tæt Løb I VKST’s Hvedekamp 2019

Ekstremt tæt løb i VKST’s Hvedekamp 2019

Endnu engang er Hvedekampen løbet af stablen med firmaer og rådgivere i kamp om at dyrke hvede med det højeste nettoudbytte.

Der var tæt løb i kampen om første pladsen i årets hvedekamp, hvor forskellen mellem første og anden pladsen var på sølle 7 kr. pr. ha netto.

Alligevel kan VKST med Kristian Bang Davidsen i spidsen kalde sig vinder med et udbytte på 125 hkg./ha og et nettoudbytte på 10.082 kr./ha. Planteavlskonsulenten havde valgt sorten Kvium, der er en forholdsvis ny sort.

Anden pladsen går til Jesper Ulnitz fra Yara havde valgt KWS Firefly. Han havde det højeste udbytte på 131,5 hkg/ha, men som alligevel må se sig slået, da nettoudbyttet var på 10.075 kr./ha.

Tredje pladsen går til Michael Rose fra FMC med den højeste proteinprocent og hl-vægt på henholdsvis 12,3% og 81,7 kg/hl. Udbyttet var 127,1 hkg/ha og nettoudbyttet var 9.616 kr./ha. Han havde valgt at bruge KWS Extase.

Vinderstrategi med fokus på sortsvalg og lave omkostninger

Vinderen af Hvedekampen 2019 lagde vægt på sortsvalget, hvor en højtydende og sund sort blev prioriteret højt. Derfor kunne Kristian Bang Davidsen også holde svampebekæmpelsen på et minimum med kun to overkørsler og en dosering i den lave ende – et valg, der påvirkede nettoudbyttet.

Som gødning valgte vinderen at køre med flydende gødning (NS 27-3) og fast NPK 10-7-18, hvor PK-delen kan fås til en rimelig attraktiv pris. I alt har vi givet 214 kg N, 26 kg P og 70 kg K pr. ha. Der er heller ikke anvendt vækstregulering.

Høje proteintal og flotte udbytter

Udbytteniveauerne har generelt været høje i årets Hvedekamp og med pæne proteinprocenter på mellem 10,6 og 12,3 pct. kan man konkludere, at kvælstofeffektiviteten har været stor i alle sorterne.

Samtidig er deltagerne blevet hjulpet af, at 2019 har været en forholdsvis nem sæson med hveden og selvom svampetrykket har været højere i år især af gulrust og til dels også septoria, så er det ikke noget, der har givet udslag i hvedekampen, da de fleste har valgt forholdsvis nye og sunde sorter.

10 hold konkurrerede om titlen

I år bestod Hvedekampen af 10 konkurrerende hold, der både repræsenterede firmaer og VKST Planteavl. Adama, BASF, Bayer, Corteva, FMC, Limagrain, Yara, og Syngenta repræsenterede firmaerne, mens de to sidste hold var VKST Planteavl.

Hvedekampens regler

Deltagere havde frit valg mellem sort, udsædsmængde, gødningstype, planteværn og udbringningstidspunkt. Og deltagerne har undervejs kunne ændre i strategien og tilpasse til de aktuelle forhold. Jordbearbejdning, såtidspunktet den 13. september, ukrudtsbekæmpelse samt skadedyrsbekæmpelse har været ens for alle deltagere.

Der er anvendt en kornpris på 110 kr. pr. ha, som var prisen på foderhvede pr. 1. august på kornbasen. Der er anvendt DLG’s afregningsbetingelser for 2019 i forhold til protein i foderhvede med basis i 10,0-10,5% protein og tillæg på henholdsvis 1 og 2 kr. pr. hkg ved 10,6-11,0% og 11,1% eller derover samt et fradrag på 1 kr. pr. hkg ved 9.9% eller derunder.

Konkurrencen fandt sted på VKST’s demonstrationsarealer på Raahavegård ved Holeby på Lolland.

Hvedekampen 2020 skydes i gang den 2. oktober 2019 kl. 10.00 på Raahavegård, Maribovej 9, 4960 Holeby. Her kan du høre deltagerne i Hvedekampen 2020 fortælle om deres sortsvalg og strategier. Det er gratis at deltage, og der er ingen tilmelding.

Resultater fra Hvedekampen

Figur 2: Resultater af Hvedekampen 2019.

LedFirmaSortHkg/haVækstre-guleringPro-tein pct.Kg/hlNæringsstoffer i kerne pr. haBrutto-udbytteProtein tillæg / fradragPK tillæg / fradragOmk. I altNetto-udbyttePlace-ring
NPKKr./haKr./haKr./haKr./ha
1AdamaRGT Universe118,3Nej11,777,9206345413.01023703.9219.3256
2BASFKWS Firefly122,0Nej10,677,9193355613.423122-2034.4398.9039
3BayerBenchmark119,9Ja11,480,2204355513.190240-1064.3318.9938
4CortevaRGT Universe123,5Nej11,577,8212365713.588247934.4299.4994
5FMCKWS Extase127,1Nej12,381,7233375813.984254-314.5919.6163
6LimagrainLG Skyscraber125,5Ja10,878,5202365813.802125694.5699.4285
7SyngentaGraham122,5Ja11,079,2201365613.472122164.4979.1137
8VKST 1Kvium125,0Nej10,778,5199365813.753125-483.74810.0821
9VKST 2RGT Universe127,6Ja12,278,0232375914.033255506.1288.21010
10YaraKWS Firefly131,5Nej11,579,3225386014.463263564.70610.0752
Gennemsnit 124,3 11,478,9211365713.672199-114.5369.324 
Top  131,5 12,381,7233386014.463263936.12810.082 
Bund 118,3 10,677,8193345413.010122-2033.7488.210 

 

Figur 2: Omkostninger pr. ha.

LedFirmaUdsædNæringsstoffer, tildelt pr. haGødningPlante-værnStykomk.Maskin-omk.Omk. I alt
Kr./haNPKKr./haKr./haKr./haKr./haKr./ha
1Adama41719135532.1764923.0858363.921
2BASF47624016612.6256843.7856544.439
3Bayer37819719692.4417923.6117204.331
4Corteva40320125942.8285943.8256044.429
5FMC50425936552.6577103.8717204.591
6Limagrain49717228862.4957993.7917784.569
7Syngenta42420028742.5556743.6538444.497
8VKST 147621426702.1883062.9707783.748
9VKST 232236133753.2471.0534.6221.5066.128
10Yara47620932822.7397213.9367704.706
Gennemsnit43722428722.5956833.7158214.536
Top 32236136942.1763062.9706043.748
Bund50417216533.2471.0534.6221.5066.128

 

Back To Top
TILMELD DIG VKST NYHEDSBREV