Bliv en del af et fagligt netværk og udvid dine kompetencer
Om den nye erfa-gruppe
Erfa-gruppen er oprettes i forbindelse med Majs Challenge 2023 og er derfor en erfa-gruppe med fokus på majsdyrkning. Alle økologer og konventionelle landmænd er velkommen i gruppen.
Erfa-gruppen kører i én høstsæson og består af 6 møder gennem sæsonen, hvor vi både mødes hos VKST, online og ude i marken.
Mødernes varighed varierer fra 1-3 timer alt efter, om det er fysisk fremmøde eller online. Ved de fysiske møder, sørger VKST for frokost til alle deltagere.
Prisen for deltagelse er 9.900 kr. pr. deltager.
Dette er inkl. i prisen
Vi mødes hos hver deltager fra gang til gang med et nyt emne hver gang. Et møde kunne eksempelvis være:
Der er opstart i erfagruppen 14. februar 2023, så tilmelding til gruppen skal ske hurtigst muligt.
Ønsker du at vide mere om erfa-gruppen og få et program med dagsorden for hvert af de seks møder, så kontakt Marjolein Tersteeg på telefon 2180 1624, som kan sende dig yderligere materiale.
Fordele ved erfa-gruppe til mælkeproduktion
I en erfa-gruppe får du mulighed for at sparre med andre i samme branche, og du får en rådgivers indspil i et forum, hvor I kender hinanden, og derfor er trygge ved at spørge eller kommentere ideer og forslag fra hinanden.
Derudover får du stort udbytte via:
Du kan læse mere om erfa-grupper til mælkeproduktion på vores hjemmeside her.


Læs også om
En høj produktion i kvægstladen bunder i sunde og raske køer med høj ydelsesniveau. Og her er foderet et af de mest afgørende elementer for succes.

Kvægrådgiver
Marjolein Tersteeg
Kontakt mig

Kvægrådgiver
Lin Poulsen
Kontakt mig