Erfa-gruppe om regenerative dyrkningsmetoder

Hvordan kan vi dyrke jorden, så den både bliver mere frugtbar og robust, og så den kan modstå de voldsomme klimaforandringer, vi hvert år oplever som en ny, vild ’rutsjebanetur’?

Det hjælper vi dig med at svare på i vores nye erfa-gruppe om regenerative dyrkningsmetoder og opbygning af en sund jord. Med en erfagruppe hos VKST får du vidensdeling, erfaringsudveksling og konsulentrådgivning i én pakke. I gruppen bliver du trænet i at indsamle den viden, du mangler, for at udvikle dit jordbrug, og vi finder alle inspiration og læring i hinandens erfaringer.

Læs mere om erfa-gruppen herunder, hvor du også kan tilmelde dig via kontaktformularen.

 

 

 

Styrk kendskabet til regenerativ dyrkning og del erfaringer med andre landmænd

Kom med til seks inspirerende møder

I denne erfa-gruppe mødes vi over en række besøg, først og fremmest hos bedrifter, der allerede arbejder med regenerative dyrkningsmetoder, men også i en række forsøgsmiljøer. På den måde får du øget dit kendskab til emnet og samtidig styrket dit netværk af andre planteavlere på Sjælland.

Det er ikke afgørende, om du ser dig selv som konventionel, pløjefri, CA, økolog, regenerativ eller biodynamiker – vi mødes om behovet for en sundere jord.

Forslag til program

Erfa-gruppen mødes seks gange over seks måneder. Programmet tilpasses gruppens ønsker for emner og datoer, men kan f.eks. se således ud:

  • Besøg hos Niels B. Hansen og Henrik Juul Jensen, Haslev
    CA-landmænd der begge kører deres planteavlsbedrift pløjefrit med efterafgrøder, kompost, ledsagerafgrøder og uden fungi-/insektcider. De arbejder desuden på at udfase Glyphosat.
    Til dette møde vil vi også drøfte relevante emner og ønsker til de kommende 5 møder.
  • Besøg hos Jacob Isling Jørgensen, Lammehave Økologi, Falster
    Jacob er økolog, dyrker brødkorn og har sit eget mølleri. Han dyrker polykultur-afgrøde, som han fodrer til egne æglæggende høns og får med gode resultater.
  • Besøg hos Steen Nielsen, Buresødal, Slangerup
    Steen er økolog, dyrker grøntsager på friland uden vanding, samt planteavl uden pløjning og gylle. Han kører med grubetand forud for plantning, så rødderne kan komme i dybden.
  • Besøg på Højbakkegård, København Universitets Forsøgsgård, Høje Tåstrup
    Efterafgrøder og deres effekt på kulstoflagringen. Rodeksudater og diverse blandinger – gør det en forskel?
  • 5. møde
    Vi introducerer til klimaberegningsmodeller, ESGreenTool mm.
  • 6. møde
    Vi undersøger vores jorde i mikroskopet og diagnosticerer dem sammen. Opsamling og det videre forløb.

Se pris, datoer og tilmelding herunder – der er begrænsede antal pladser, og det er først til mølle.

Ansvarlige for erfa-gruppen er økologikonsulent hos VKST Ninna R. Boesen og Steen Nørhede fra Nørhede Consult.

Styrk kendskabet til regenerativ dyrkning og del erfaringer med andre landmænd

Tilmeld erfa-gruppe til regenerativ dyrkning

Tilmeld dig erfa-gruppen ved at udfylde formularen her, eller ring til Ninna R. Boesen på telefon 2921 7647. Der er begrænsede antal pladser i gruppen, og det er først til mølle.

"*" indikerer påkrævede felter

Navn
Dette felt er til validering og bør ikke ændres.

Læs også om

Hos VKST har vi stor succes med at udbyde erfa-grupper inden for alle aspekter af den økologiske dyrkning.

I en erfa-gruppe får du mulighed for at sparre med kolleger fra branchen, samtidig med du får en rådgivers professionelle indspark til det faglige område.

Ninna Rieper Boesen