Prioritering af såning og gylleudkørsel
18. marts 2022Med en våd februar, er det de færreste, som har kunnet køre gylle ud endnu. De første to uger af marts har været tørre og jorden er derfor ved at være tjenlig til såning. De første er også gået i gang. Det er dog ikke alle steder at jorden endnu kan holde til gyllevognen. Derfor opstår dilemmaet; om der skal sås eller køres gylle ud først?
Vi anbefaler…
Efter er par år med meget tørre forår, anbefaler vi generelt tidlig etablering, fordi det giver bedre fremspiring. Desuden ser afgrøderne ud til at klare tørke bedre.
Til gengæld får du den bedste udnyttelse af gyllen ved at nedfælde før såning. Dette er især vigtigt forud for vårbyg, så her prioriteres nedfældning.
Havre og vårhvede skal helst sås tidligt (for vårhveden skyldes det bygfluens larve). Kan du derfor ikke komme ud med nedfælderen inden for den næste halvanden uges tid, så må du så inden gyllen køres ud.
Du kan så bælgsæden imens du venter på at få nedfældet gylle til vårkornet.
Prioritering af såning af vårafgrøder
En korrekt prioritering af såning kan give både højere udbytte og bedre kvalitet i afgrøden.
Det anbefales, at såningen af afgrøderne prioriteres i følgende rækkefølge:
Specialafgrøder ligger udenfor rækkefølgen. Såning af dem skal prioriteres så det passer bedst til afgrøden, så må de øvrige afgrøder vente.
Yderligere oplysninger kontakt økologikonsulent Ninna R. Boesen