Staldbyggeri til grise

Skal du bygge ny stald til dine grise eller renovere den gamle stald? Så lad VKST hjælpe dig. Vi er eksperter inden for staldbyggeri og er din sparringpartner gennem hele eller dele af processen.

VKST’ byggeafdeling kan være med fra start til slut eller blot være behjælpelig i de faser, hvor du har brug for en ekstra ekspert på sagen. Det, der på papiret er små detaljer, kan få stor betydning, når en ny stald skal tages i brug.

Vi ved, hvordan dagligdagen er i en stald, og det sikrer dig en stald, der kan tages i brug fra dag ét.

Kontakt gerne bgningsingeniør Jørgen Hansen, hvis du ønsker at vide mere om, hvordan vi kan hjælpe dig med staldbyggeri til grise.

Nybyg, renovering og ombygning af grisestalde

I staldbyggeri til grise tilbyder vi:

Typer af byggeri:

Vi tager os bl.a. af opgaver som:

  • Håndtering af både planlægnings-, bygge- og tilsynsfasen
  • Behovsanalyse
  • Dimensionering og indretning af stalden
  • Entreprisekontrakt og byggemøder
  • Gennemgang af færdigt byggeri
  • Færdigmelding til kommunen

Hjælp til dele eller hele byggeprocessen

Staldbyggeri er et stort projekt, og hos VKST kan vi være behjælpelige i det omfang, du har behov for. Ønsker du hele pakken, så står vi for det hele fra start til slut og er med i alle aspekter af både planlægnings, bygge- og tilsynsfasen.

Ønsker du blot vores hjælp til nogle dele af byggeprocessen, så klarer vi også den.

Vores byggerådgivere er erfarne konsulenter med mange opgaver på referencelisten inden for staldbyggeri til grise, og vi sørger for en professionel og uvildig sparring med dine behov for øje.

Jeg har brug for at vide, hvornår jeg er ved at gøre noget forkert, og hvad jeg kan gøre bedre, og det får jeg med den her sparring med VKST.

Rådgivning / Flemming Risbjerg / Skibby

Projektering af staldbyggeri til grise

Når vi er med i staldbyggeriet fra start til slut, sørger vi for alt det hele. Vi afholder indledende møde, hvor alt bliver afdækket og sørger for godkendelser m.m. Derefter står vi for al myndighedsdialog, entrepriseforhandlinger og opstart, ligesom vi står for hele projekteringen af byggeprocessen, når byggeriet går i gang, samt den afsluttende gennemgang og færdigmelding af byggeriet.

Du kan læse meget mere om projektering af staldbyggeriet på vores hjemmeside her.

VKST er din uafhængige rådgiver og samarbejdspartner under hele staldbyggeriet, og med os på sidelinjen er du sikret, at alt bliver håndteret efter alle gældende love og regler. Kontakt os gerne, hvis du ønsker at vide mere om, hvordan vi kan hjælpe dig i forbindelse med dit nye staldbyggeri til grise.

VKST er erksperter i staldbyggeri til både grise og køer - få rådgivning i dag

Læs også om

Nyt liv til tidligere landbrugsbygninger? Vi hjælper med tegninger og tilladelser. Der gælder særlige regler, når du vil bygge nyt hus, bygge til eller anvende bygninger i det åbne land til noget andet, end de oprindeligt var bygget til. Hos VKST Byggerådgivning kender vi reglerne for landbrugsbyggeri og sørger for, at tilladelserne er på plads.

Keld Sommer

Jørgen Hansen