Temperaturerne stiger: Anbefalinger til klimastyring og overbrusning hos smågrisene

3. juni 2022

Foråret og den tidlige sommer er over os, og det betyder svingende temperaturer – også inde i staldene. Derfor er det vigtigt at have fokus på klimastyring, så du opnår det bedste klima i staldende og dermed de bedste vækstforhold for dine grise.

Med svingende temperaturer udenfor kan der være stor forskel på, hvordan temperaturen er i stalden midt på dagen og i løbet af natten. Tjek derfor dine indstillinger i gennem, og følg anbefalingerne for, hvordan temperaturen, ventilation og gulvvarme skal være indstillet i din stald.

Nederst i artiklen her kan du se en oversigt over de generelle anbefalinger for klimastyringen hos smågrisene, samt en mere detaljeret oversigt over klimastyring hos Produktionskoncept Smågrise.

Husk den sunde fornuft

Når det kommer til klimastyring, er indstillingerne i systemerne og en god strategi vigtig, men det er lige så vigtigt at bruge den sunde fornuft og det gode landmandskab.

Gå en tur gennem stalden og kig på dine grise og på stierne

– Gå en tur gennem stalden og kig på dine grise og på stierne. Fryser de? Er de langhårede? Klumper de sammen i hjørnerne? Gør de det, skal der kigges på din klimastyring, siger griserådgiver Jacob Drehn fra VKST.

Han anbefaler også at komme i gang med overbrusningen hos grisene.

– Her er rettidighed vigtigt, så du ikke kommer bagefter og måske skal ud og feje møg ud af lejene, siger Jacob Drehn og anbefaler, at man får afkalket dysserne, hvis det er mere end et halvt år siden, man har brugt dem sidst.

Tjek uret og indstillingerne til overbrusningen

Når overbrusningen slås til første gang, er det også en god ide at tjekke, at uret stadig passer, så der ikke overbruses om natten.

– Tjek også, at dyserne ikke er kalket til, og at de rammer spaltearealet og ikke foderautomaterne, der kan medføre kagedannelse og dårlig hygiejne i automaten, siger Jacob Drehn.

I stalde med fast gulv kan der med fordel køres kortvarigt med overbrusningen lige inden indsættelse, så grisenes gøde-adfærd reguleres fra starten. Se også tabel over overbrusningsstrategi hos smågrisene i tabellerne herunder.

Du er velkommen til at kontakte Jacob Drehn eller din egen griserådgiver i VKST, hvis du har spørgsmål eller er i tvivl om noget i forbindelse med klimastyring og overbrusning i stalden.

Anbefalinger til klimastyring hos Produktionskoncept Smågrise:

Mest læste nyheder

Se de fem mest læste nyheder og få konkrete råd, tips og tricks

Skat

16. maj 2018

Biler på hvide plader – skat og moms

Planteavl

8. april 2025

Sådan holder du gårdspladsen fri for ukrudt – uden brug af glyphosat

Planteavl

28. april 2025

Skulpesnudebillerne er overalt lige nu

Økonomi

29. april 2025

Sådan dækker forsikringen ved tyveri fra kemikalierummet

Politik

30. april 2025

Det er bedre at være flagermus eller salamander end landmand

Tilmeld dig her

"*" indikerer påkrævede felter

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn

Bliv medlem af VKST

– Vi er landbrugets stærke politiske stemme

Vælg din medlemsform:

"*" indikerer påkrævede felter

Bedriftsmedlem

Dine oplysninger

Dit navn*
Adresse*

"*" indikerer påkrævede felter

Andre medlemskaber

Dine oplysninger

Dit navn*
Adresse*

Bestil Virksomhedsprofil her

"*" indikerer påkrævede felter

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn

Udfyld formularen og kom med på listen:

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn
Adresse
Søge eller udleje?

Udfyld formularen og kom med på listen:

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn:
Adresse
Afsætte eller modtage?

Tilmeld din medarbejder her

Deltageroplysninger*

Navn(Påkrævet)

Arbejdsgiveroplysninger

Navn(Påkrævet)
Adresse(Påkrævet)

Tilmeld dig her

"*" indikerer påkrævede felter

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn