Fugleinfluenzaen er tilbage igen

15. november 2022

Vi kender det efterhånden desværre.

Fugleinfluenzaen, den høj-patogene variant, har igen sit indtog i Danmark, som vi har oplevet i de sidste par år. Med krav om indelukning mv. af fjerkræ i flere måneder om vinteren gør det det meget mindre interessant at holde økologiske fjerkræ med et ønske om, at dyrene kan komme udenfor og bevæge sig frit.

Der findes for nuværende ingen vaccine, der kan stoppe den kedelige vinterudvikling, som vi har set i de sidste par år.

Flere fuldtidsbedrifter mærker også konsekvenserne, også de konventionelle. Besætninger aflives af Fødevarestyrelsen, hvis der konstateres smitte i bedriften, der oprettes restriktionszoner og det har konsekvenser for ens afsætning uanset om det er æg eller kød. Trusselsniveauet vil også give anledning til generelle restriktioner i hele Danmark.

Senest er det kommet rigtig tæt på os i det Vestsjællandske med fund af smitte i en kalkunbesætning ved Lundby ved Skælskør. Over 30.000 dyr aflives.

Fødevarestyrelsen opererer med trusselsniveauer, der er bestemmende for hvilke krav fjerkræ-besætninger underlægges. Lige nu er trusselsniveauet ”middel”. De andre muligheder er ”lav” og ”høj”. Man må nok desværre forberede sig på, at trusselsniveauet hæves til ”høj” inden længe med krav om indelukning mv.

Trækfugle bevæger sig nu mod nord og bringer smitte med. Det er en faktor, der naturligvis er vanskelig at styre.

I tilfælde af udbrud oprettes en 3 km-beskyttelseszone og en 10 km-overvågningszone. Særlige retningslinjer skal overholdes i disse zoner. Retningslinjerne findes her: Retningslinjer

Her kan du se om du bor i en zone med restriktioner Zoner. På siden kan du også søge på adresser og CHR-numre, hvis du befinder dig i grænseområdet.

Skrevet af økologikonsulent Martin Hansen, Økologisk VKST

Mest læste nyheder

Se de fem mest læste nyheder og få konkrete råd, tips og tricks

Skat

16. maj 2018

Biler på hvide plader – skat og moms

Planteavl

8. april 2025

Sådan holder du gårdspladsen fri for ukrudt – uden brug af glyphosat

Planteavl

28. april 2025

Skulpesnudebillerne er overalt lige nu

Økonomi

29. april 2025

Sådan dækker forsikringen ved tyveri fra kemikalierummet

Politik

30. april 2025

Det er bedre at være flagermus eller salamander end landmand

Tilmeld dig her

"*" indikerer påkrævede felter

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn

Bliv medlem af VKST

– Vi er landbrugets stærke politiske stemme

Vælg din medlemsform:

"*" indikerer påkrævede felter

Bedriftsmedlem

Dine oplysninger

Dit navn*
Adresse*

"*" indikerer påkrævede felter

Andre medlemskaber

Dine oplysninger

Dit navn*
Adresse*

Bestil Virksomhedsprofil her

"*" indikerer påkrævede felter

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn

Udfyld formularen og kom med på listen:

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn
Adresse
Søge eller udleje?

Udfyld formularen og kom med på listen:

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn:
Adresse
Afsætte eller modtage?

Tilmeld din medarbejder her

Deltageroplysninger*

Navn(Påkrævet)

Arbejdsgiveroplysninger

Navn(Påkrævet)
Adresse(Påkrævet)

Tilmeld dig her

"*" indikerer påkrævede felter

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn