Majssorter til økologisk dyrkning 2022
20. januar 2022Nedenstående tabel indeholder sorter som vi i Økologisk Vkst finder egnede til økologisk dyrkning.
LG ØkoMix 180.01 er en sortsblanding og består af 60% Pinnacle og 40% LG 30.179. Den er ikke afprøvet i Landsforsøgene, men begge sorter er tidlige sorter og blandingen har en meget kraftig forårsudvikling.
Derudover er der kommet en ny spændende sort ved navn Sandias fra KWS, som viser gode egenskaber i forhold til økologisk dyrkning. Den er desværre ikke tilgængelig i 2022 hverken økologisk eller konventionel ubejdset, men den er værd at være opmærksom på i fremtiden, hvor den muligvis bliver tilgængelig.
Dispensation til konventionelt udbejdset såsæd
Vi vil gerne gøre opmærksom på at der efter der er kommet økologisk såsæd på markedet vil være begrænset mulighed i fremtiden for at søge dispensation til ikke-økologisk såsæd, især i de tidlige kategorier. Vores vurdering er at det primært vil være de sene ubejdsede sorter der kan opnås dispensation til i kommende sæson.
OBS: Der er meldt udsolgt på både LG ØkoMIx og Øko Pinnacle.
Yderligere oplysninger kontakt økologikonsulent Sophie T. Ranvig