– Vi vil være limen
2. juni 2026Landboforeningen VKST er blevet del af et stærkt samarbejde sammen med foreninger bag det ”gamle” Velas samt Djursland Landboforening
Som medlem har du sikkert ikke bemærket det helt store efter fusionen mellem VKST og Velas, men inde i maskinrummet bliver der skruet på møtrikker og justeret på alle tænkelige håndtag for at sikre, at dine interesser som landbruger bliver varetaget endnu bedre.
– Det virker til, at vi har gjort det helt rigtige ved at forene vores ressourcer. Min oplevelse er, at både kunder og medarbejdere bakker op og gør en stærk indsats for at få tingene til at lykkes, siger formand for landboforeningen VKST Sara Sørensen.
Får vigtig rolle
Ane Popp Kristensen er som bekendt ansat til politisk direktør.
Læs mere i artiklen: Velas og VKST ansætter politisk direktør: Samler kræfterne i nyt erhvervspolitisk sekretariat.
Sara Sørensen har ligeledes fået en ny eller rettere en ekstra titel. Hun er således blevet valgt til det organ, der hedder Politisk Forum, og som består af de 11 foreninger bag Velas samt Djurslands Landboforening.
I alt repræsenterer det nye Velas knap hver tredje af Landbrug & Fødevarers medlemmer.
– Det er en af vores styrker. Vi repræsenterer bredt. Vi repræsenterer både landbrugere med mange hektar jord og landbrugeren med et mindre antal hektarer, planteavlere, mælkeproducenter, griseproducenter blot for at nævne nogle, siger Sara Sørensen, der især hæfter sig ved, at foreningerne gennem samarbejdet i Politisk Forum får en stærkere, fælles stemme.
– Men jeg vil gerne understrege to ting: Selvom vi forfølger politiske mål om bedre vilkår for landbruget, er den enkelte forening fortsat 100 procent sin egen og træffer egne beslutninger. For det andet vil jeg gerne slå fast, at vi ikke bliver en lettere udgave af Landbrug & Fødevarer.
– Vi bliver noget andet. Landbrug & Fødevarer vil altid have en bedre adgang til Christiansborg. Vi vil være limen mellem det helt lokale og nære og også Landbrug & Fødevarer, og vi vil i højere grad samarbejde med kommunerne i vores område, siger Sara Sørensen.
Næste møde i Politisk Forum finder i øvrigt sted den 24. juni i Landbrugets Hus i Horsens.
