Snart sæsonstart: Har du styr på dit kemilager?
7. februar 2024Sneen er ved at være et minde blot, og foråret står for døren. Det er et tydeligt tegn for landmænd over hele landet om, at det er tid til at forberede sig på den kommende sæsons arbejde i marken.
Derfor er VKST også klar til at lancere endnu en runde af vores populære Indkøbsklub for planteværn, et tilbud der gennem årene har hjulpet landmænd med at spare både tid og penge.
Men først råder VKST til at tage et grundigt kig på deres lager af kemikalier.
-Inden det er tid til de første sprøjtninger, anbefaler vi, at man gennemgår sit kemilager af hensyn til lagerbeholdning og derved får et overblik over, hvad der skal bruges i både foråret og efteråret 2024. På den måde sikrer man sig, at der ikke lige pludselig optræder midler på lageret, der er tæt på udløbsdato, siger planteavlskonsulent i VKST Søren Kasper Andersen, der også er ansvarlig for VKST Indkøbsklub.
Spar tid, besvær og penge med indkøbsklubben
-Som medlem af Indkøbsklubben slipper du for besværet med selv at forhandle priser på planteværn online og hos forskellige udbydere – og du får rigtig gode priser i Indkøbsklubben, forklarer Søren Kasper Andersen.
Både større og mindre bedrifter kan med fordel blive medlem af indkøbsklubben og være sikker på, at de får planteværn til den billigste og bedste pris.
Det er langt mere afgørende, at man bruger den nødvendige tid til at indhente og sammenligne tilbud fra flere firmae
-Der ikke er nogen sikkerhed for at lave en god planteværns-handel, hvad enten man er en stor eller mindre bedrift. Det er ofte langt mere afgørende, at man bruger den nødvendige tid til at indhente og sammenligne tilbud fra flere firmaer, siger planteavlskonsulenten.
Men det er dog ofte uigennemskueligt og tidskrævende med den konsekvens, at mange ikke får det gjort. Og ifølge Søren Kasper andersen efterlader det ofte en dårlig samvittighed og meget ofte også en unødig dyr kemikalie-regning.
Nem tilmelding og digital bestilling
På vores hjemmeside her kan du nemt og hurtigt udfylde formularen og tilmelde dig indkøbsklubben. Og når du er tilmeldt, modtager du et link til den digitale bestillingsside, hvor du nemt og overskueligt kan indtaste dine ordrer.
Du kan læse meget mere om indkøbsklubben på vores hjemmeside her, hvor du også finder formularen til tilmelding.
Søren Kasper Andersen har dog en enkelt bemærkning, inden du tilmelder dig:
-Skal du bruge Safari 50 WG, skal du være opmærksom på, at det ikke kan bestilles igennem indkøbsklubben. Det skyldes, at midlet udgår i år. Det må opbevares og bruges til d. 20. august 2024.
Skal du være en del af indkøbsklubben, så tilmeld dig hurtigst muligt – bestillingen skal nemlig være i hus inden d. 19. februar 2024.