Tid til 1. slæt
21. maj 2026Med udsigt til en uge med tørvejr er tiden nu inde til at skårlægge 1. slæt, hvis foderet skal bruges til malkekøer.
Vi ser desværre en del marker, hvor mængden af foder pr. ha er ret beskeden sammenlignet med sidste år. Det skyldes især en lang periode med kolde nætter, som har forsinket væksten. Samtidig kom væksten sent i gang efter vinteren i forhold til, hvad vi har været vant til.
Her i første halvdel af maj har kvægkontoret udtaget friskprøver for at følge foderkvaliteten. Foderkvaliteten har stort set ikke flyttet sig fra 4. maj til mandag den 18. maj. Vi ser en fordøjelighed, FK org. stof, på omkring 80 %.
Det skyldes primært et meget højt sukkerindhold, som kan tilskrives de kolde nætter. Vejrudsigten tyder nu på lunere vejr hen over pinsen, især om natten. Det betyder, at det høje sukkerindhold vil blive omsat til bladvækst og skridning, især i de tidlige sorter. Derfor opfordrer vi til, at 1. slæt til malkekøer skårlægges senest hen over pinsen, så den gode kvalitet bevares.
Hvis 1. slæt skal bruges til ammekøer eller opdræt, kan man vælge mellem to løsninger, afhængigt af om foderet opbevares som wrap eller i stak.
Hvis man vil fremstille wrapballer, skal 1. slæt høstes inden udgangen af maj. Wrapplastik er efterhånden så dyrt, at det er vigtigt at få så mange foderenheder i ballerne som muligt for at holde foderomkostningerne nede. Det kan dog betyde, at man til vinter må supplere med halm for at afbalancere foderrationen.
Flere mindre kvægbesætninger bør dog overveje at fremstille ensilage i markstak. Det har flere fordele:
- Fremstillingsprisen er ofte omkring halvdelen af prisen på wrap.
- Man kan vente cirka tre uger med 1. slæt.
- Det høstede foder om tre uger passer bedre til behovet hos ammekøer og opdræt, så der ikke er samme behov for at supplere med halm.
- Foderspildet er ofte mindre end ved fodring med wrap.
- Om tre uger har maskinstationen som regel bedre tid til at betjene dig.
Man skal dog tænke sig godt om, inden man laver ensilage i stak, især med hensyn til placering og håndtering af foderet. Ring endelig, hvis du vil have et godt råd om ensilage i stak.
