Tidlig fokus på vintersæd giver bedre udbytte

19. marts 2018

På grund af det våde efterår i 2017 og de vanskelige etableringsforhold er det nødvendigt at gennemgå marker med vintersæd inden vækststart. Du kan give vinterafgrøderne er god start og øge udbyttet ved at optimere på kvælstof og svovl.

De våde forhold ved etablering kan have medført en dårlig rodudvikling, hvilket især er et problem på lerjord. Hvis vækstsæsonen 2018 bliver tør, vil en dårlig rodudvikling give øget risiko for udbyttetab.

Derfor skal du allerede nu gå en tur i marken for at se, hvordan afgrøderne står. For selvom hveden har fået en vanskelig start kan der stadigvæk gøres noget for at sikre årets høst. I år skal du særligt være opmærksom på, om der er behov for at anvende svovl, da de store mængder nedbør har udvasket svovl (sulfat). En svovltildeling på 10 – 20 kg N pr. ha vil dække afgrødens behov.

Svage og normale marker

Du skal opdele dine hvedemarker i ”svage” og ”normale” marker.

Svage marker skal gødes kraftigere ved første tildeling for at give afgrøden den bedst mulige start. Den type marker skal have 50 % af kvælstofmængden ved første tildeling, når jorden kan bære. Tidlig tildeling er vigtigere end mængden af kvælstof. Det gælder om at tvinge planterne til at sætte sideskud.

Men der er ingen grund til at øge den totale kvælstoftildeling til svage marker, da de ikke har potentialet til at give topudbytte.

Dårligt etableret vintersæd sået direkte efter vinterraps, her skal afgrøden hjælpes i gang.

Marker i god tilstand skal du tildele 40 % af den samlede kvælstofmængde, hvis du giver dem mere kvælstof, stiger risikoen for lejesæd.

Resten af kvælstoffet skal tildeles inden d. 1. maj. Hvis markens behov er over 225 kg N pr. ha kan de sidste 30 – 40 kg tildeles i slutningen af maj. Vær opmærksom på, at kvælstofprognosen højst sandsynligt bliver positiv med 5 – 15 kg N pr. ha.

Veletableret hvedemark. Her kan du nøjes med 70 kg N til at starte afgrøden op på.

Det vil også være en fordel, at korrigere kvælstofbehovet ud fra en vurdering af det forventede udbytte. Hvis du forventer et andet udbytte end normen skal du korrigere din kvælstoftilførsel, se tabel 1.

Tabel 1     
 JB 7NormBehovHøjtBehov
 UdbytteKvoteKvælstofUdbytteKvælstof
 hkg/haN/haN/hahkg/haN/ha
Hvede efter korn89222200100217*
Hveder efter raps o.l.98199179103190*
* Korrigeret med 1,5 kg N/hkg    

Af Christian Iuel, afdelingsleder VKST Planteavl

Mest læste nyheder

Se de fem mest læste nyheder og få konkrete råd, tips og tricks

Skat

16. maj 2018

Biler på hvide plader – skat og moms

Planteavl

23. august 2022

4% ikke-produktive arealer i 2023 er nu en realitet! Her er reglerne

Politik

24. juni 2024

Huse og marker ramt af for høj vandstand i Tissø og vandløb

Politik

15. april 2024

VKST: Ulovligt vandløbsregulativ i Ringsted kommune skal ændres

Politik

11. marts 2024

Tiden er løbet fra den kommunale vandløbsforvaltning

Tilmeld dig her

"*" indikerer påkrævede felter

Navn
Dette felt er til validering og bør ikke ændres.

Bestil Virksomhedsprofil her

"*" indikerer påkrævede felter

Navn
Dette felt er til validering og bør ikke ændres.

Udfyld formularen og kom med på listen:

Navn
Adresse
Søge eller udleje?
Dette felt er til validering og bør ikke ændres.

Udfyld formularen og kom med på listen:

Navn:
Adresse
Afsætte eller modtage?
Dette felt er til validering og bør ikke ændres.

Tilmeld din medarbejder her

Deltageroplysninger*

Navn(Påkrævet)

Arbejdsgiveroplysninger

Navn(Påkrævet)
Adresse(Påkrævet)

Bliv medlem af VKST

– Vi er landbrugets stærke politiske stemme

Vælg din medlemsform:

"*" indikerer påkrævede felter

Bedriftsmedlem

Dine oplysninger

Dit navn*
Adresse*

"*" indikerer påkrævede felter

Andre medlemskaber

Dine oplysninger

Dit navn*
Adresse*