Undgå problemer ved ejendomssalg: Gem dine bilag – op til 10 år efter
9. oktober 2024Når du sælger en ejendom, er det afgørende, at du har styr på dine bilag og dokumentation. Hvis du ikke kan dokumentere de udgifter, du har haft til forbedringer og vedligeholdelse, risikerer du at stå i en situation, hvor udgifterne ikke kan medregnes ved opgørelsen af ejendomsavancen.
Og det kan have store økonomiske konsekvenser, som det er blevet tydeligt i en nylig afgørelse fra byretten. Den kan du læse mere om længere nede i artiklen, men opfordringen fra skatteteamet i VKST er klar:
Gem alle dine bilag, til ejendommen er solgt, og til ligningstiden er udløbet – og 10 år efter!
Husk at gemme bilag i længere tid
Selvom bogføringsloven kun kræver opbevaring af regnskabsmateriale i fem år, anbefales det at gemme bilag vedrørende ejendommen, herunder forbedringsudgifter, frem til salget er afsluttet og gerne 10 år efter.
Det skyldes, at Skattestyrelsen kan genoptage sagen op til tre år og fire måneder efter udløbet af det indkomstår, hvor salget fandt sted.
Hvad skal du gemme?
Blev nægtet at få nedsat ejendomsavancen
I en sag, hvor en ejendom blev solgt, ønskede ejeren at reducere ejendomsavancen med udgifter til forbedringer for cirka 1,6 mio. (link til landbrugsinfo). Retten fandt dog, at ejeren ikke kunne dokumentere de påståede udgifter, da der manglede fakturaer, bilag og anden relevant dokumentation.
Ejeren forsøgte at argumentere for, at der skulle fastsættes et skøn over udgifterne, men retten afviste det. Skatteyderen blev dermed nægtet at få nedsat ejendomsavancen.
Sagen viser tydeligt, hvor vigtigt det er at gemme bilag.
Undgå unødige skattemæssige udfordringer
Ved at sikre dig, at du kan dokumentere alle udgifter til forbedringer og vedligeholdelse i form af bilag, er du langt bedre stillet, hvis Skattestyrelsen skulle udfordre dine oplysninger om ejendomsavance.
Husk: Du kan ikke forvente, at skattemyndighederne eller domstolene skønner over udgifterne, hvis du ikke selv kan fremvise den nødvendige dokumentation. Undgå at havne i en lignende situation som ovennævnte sag. Gem dine bilag – det kan spare dig for mange bekymringer senere hen.
Har du spørgsmål eller brug for hjælp, er du velkommen til at kontakte skatteteamet i VKST.