Konsulenterklæringer skal ikke længere underskrives af en konsulent

17. november 2023

Af økologikonsulenterne: Jens-Peter R. Paulsen og Ninna R. Boesen

Når du gødsker med bl.a. svovl og mikronæringsstoffer, har du tidligere skulle have en ’konsulent-erklæring’ for behovet underskrevet af en godkendt økologikonsulent. Reglerne er nu lavet om, så du selv kan udfylde erklæringen. Læs her, hvor du finder erklæringen, og hvilken dokumentation du skal have liggende.

Manganmangel i vinterbyg i et tørt forår tilbage i 2019. Billede: Ninna R. Boesen.

Der skal være konstateret behov, før du må gødske med bl.a. svovl og mikronæringsstoffer

Økologer må ikke gødske forebyggende. Der skal derfor være konstateret et behov før du gødsker med økologisk godkendte mineralske gødningsmidler (gælder altså ikke husdyrgødning).

Tidligere har du skulle have en såkaldt ’konsulenterklæring’ underskrevet af en økologikonsulent, når du ville gødske med Kali, svovl, mangan eller andre mikronæringsstoffer. I konsulenterklæringen skrev økologikonsulenten under på, at der var konstateret mangel af det pågældende næringsstof forud for gødskningen.

Nu skal erklæringen ikke længere være underskrevet og godkendt af en konsulent. Du kan derfor forud for gødskning af bl.a. svovl og mikronæringsstoffer selv udfylde erklæringen. Du skal stadig have erklæringen liggende ved kontrol. Du finder erklæringen her. 

Det er vigtigt, at du har dokumentation for de begrundelser, som du skriver i erklæring. Du kan dokumentere mangel med:

  • Billeder af synlig mangel i afgrøden
  • Jordbundsanalyser
  • Bladanalyser

Derudover kan du via markplanen og din logbog dokumentere, at du har forsøgt at forebygge manglen via sorts- og afgrødevalg, et sundt sædskifte, generel gødskning af afgrøderne og jordbehandling mm.

Det er ikke alle næringsstoffer, som kræver en erklæring. Du skal f.eks. ved vinasse blot notere i logbogen, hvorfor der var behov for tilførslen. Her er det stadig vigtigt at have dokumentation for konstateret mangel. Til gengæld skal du udfylde erklæringen ved gødskning med svovl og mikronæringsstoffer generelt.

Du kan læse i bilag 2.1 i Vejledningen om Økologisk Jordbrugsproduktion, hvilken dokumentation du skal have ved tilførsel af forskellige gødningsmidler.   

Kontakt din økologikonsulent, hvis du er i tvivl om reglerne eller ønsker hjælp til at udfylde erklæringen.

Mest læste nyheder

Se de fem mest læste nyheder og få konkrete råd, tips og tricks

Skat

16. maj 2018

Biler på hvide plader – skat og moms

Planteavl

8. april 2025

Sådan holder du gårdspladsen fri for ukrudt – uden brug af glyphosat

Planteavl

28. april 2025

Skulpesnudebillerne er overalt lige nu

Økonomi

29. april 2025

Sådan dækker forsikringen ved tyveri fra kemikalierummet

Politik

30. april 2025

Det er bedre at være flagermus eller salamander end landmand

Tilmeld dig her

"*" indikerer påkrævede felter

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn

Bliv medlem af VKST

– Vi er landbrugets stærke politiske stemme

Vælg din medlemsform:

"*" indikerer påkrævede felter

Bedriftsmedlem

Dine oplysninger

Dit navn*
Adresse*

"*" indikerer påkrævede felter

Andre medlemskaber

Dine oplysninger

Dit navn*
Adresse*

Bestil Virksomhedsprofil her

"*" indikerer påkrævede felter

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn

Udfyld formularen og kom med på listen:

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn
Adresse
Søge eller udleje?

Udfyld formularen og kom med på listen:

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn:
Adresse
Afsætte eller modtage?

Tilmeld din medarbejder her

Deltageroplysninger*

Navn(Påkrævet)

Arbejdsgiveroplysninger

Navn(Påkrævet)
Adresse(Påkrævet)

Tilmeld dig her

"*" indikerer påkrævede felter

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn