VKST Økologi’s kalkuler 2026 for planteavlen
1. oktober 2025Af økologikonsulent Per Jensen
Så er årets kalkuler klar til brug for budgetlægningen for det kommende år.
Markedet er pt. stadig gået helt i stå, hvilket betyder, at et salg på nuværende tidspunkt vil være priser med op til 50 % reduktion i forhold til de tidligere udmeldte priser. F.eks. havre til gryn på 120 kr./hkg. Jeg vender tilbage efter uge 42 med en udmelding om markedet.
De kontrakter, de fleste grovvare har indgået, er til opfyldelse af deres interne kontrakter, hvilket afspejler den noget lave pris. Samtidig var høstudbytterne højere i 2025 end i 2024.
Denne tendens så vi tilbage i 2018/19, hvor der var mange nyomlæggere kombineret med mange arealer med vinterrug. Det fik priserne til at falde til under den konventionelle pris eller i nogle tilfælde til at gøre vinterrug usælgelig. Det tog et par år at få ryddet disse lagre, hvilket nu igen gør, at prisen på vinterrug er attraktiv.
Kommentarer til budgetkalkuler 2026
Salgspriserne for 2026 er mit bedste bud sammen med grovvareselskaberne: Dlg, Danish Agro og Hornsyld Købmandsgård, og er en gennemsnitlig forventelig betragtning. Det er priser før fradrag for rens og vand, hvilket selvfølgelig kan få en betydning for det samlede økonomiske udbytte.
Udbytter er mit gennemsnitlige bud. I mine kalkuler for de enkelte afgrøder arbejder jeg med en lav – mellem – høj i forhold til udbytte, og i den samlede oversigt er det mellemudbyttet, der er regnet med.
Stykomkostningerne er udregnet med opdaterede såsæds priser og en pris for gylle inkl. udbringning.
Prisen for maskinomkostninger ligger på 80 % af de Nabotakster, som vores maskinkonsulent i VKST Christian Rabølle udarbejder hvert år. Og du kan se de maskinhandlinger, som jeg har regnet med.
Den økologiske arealstøtte er med en forventelig støttesats på 1.350 kr./ha, som selvfølgelig skal tillægges 650 kr./ha hvis man er på reduceret kvælstofkvote.
Grundbetalingen er ikke medregnet i vores kalkuler, men den forventes at falde til 1.575 kr./ha for 2026, men forventes til 2027 at komme op på 1.800 kr./ha igen.
God fornøjelse med nærstudiet af kalkulerne, som du finder ved et klik her.
Husk vi har økologisk inspirationsdag den 5. november. Her vil et af emnerne være mit og grovvarens syn på 2026, også set i perspektiv på en evt. ændring i det økologiske areal i forhold til den grønne trepart.
